SEO

“SEO”nun açılımı (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonudur. Bu optimizasyon sayesinde ise arama motorları web siteleri arasında daha kolay ve etkili bir tarama yapmaktadır. SEO, bir web sitesi ile alakalı arama motorları için yapılan tüm işlemler olarak tanımlanabilir.

Bu siteniz için yapılan optimizasyonun amacı sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkarıp web sitenizin değerini arttırmaktır. Sitenizin arama motorlarında üst sıraya çıkması demek daha çok ziyaretçi, eğer bir e-ticaret sitesi iseniz daha çok sipariş, satış demektir.

WEB TASARIM’DA SEO’NUN ÖNEMİ

Web Tasarımı, tüm dünya üzerinde son yıllarda kurumsal kimlik açısından çok önemli bir yere sahip olmuştur. Web sitenizi sadece tasarım yönünden etkili yapmak değil, sitenizi kullanıcılara tanıtmak da bir o kadar önemlidir. Bahsettiğimiz bu kullanıcılara sitenizi tanıtma işi ile uğraşan alan SEO’dur. SEO optimizasyonlarının doğru ve düzgün bir şekilde yapılması ile arama motorlarında üst sıralarda yerinizi alabilirsiniz ve bu üst sıralarda bulunmanız size olumlu bir şekilde geri dönüş ve ziyaretçi sağlar. Ama eğer bu bahsettiğimiz optimizasyon ayarları düzgün bir şekilde yapılmazsa web siteniz arama motorlarında en alt sıralara düşer ve buda size çok büyük bir zarar verir.

SEO’yu kullanmadan internet dünyasında kazanç ve prestij kazanmak çok zor olur. Eğer web sitenize bir şeyler katmak istiyorsanız, SEO optimizasyonunu kesinlikle tercih etmelisiniz çünkü yukarda da söylediğim gibi bu ypatığınız optimizasyon sizi olumlu bir şekilde etkiler.

SEO’DA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN MADDELER

  • Web sayfasında bulunan yazıların, makalelerin içerisindeki anahtar kelimelerin belirgin bir hale getirilmesi. (bold vb. gibi)
  • Anahtar kelime içeren makale veya yazı başlıkları.
  • Site içinde link verme işlemi yapılırken çoğunlukla anahtar kelimelerin kullanılması.
  • Arama motorları için ayrı, web sitenize gelecek kullanıcılar için ayrı birer sayfa oluşturmanız lazım.
  • W3 hatalarından oluşan görsel ve içerik hatalarının giderilmesi.
  • Manuel olarak veya bir bot yardımı ile kopyalanan içerik kullanımı.
  • Bir anahtar kelime ile alakalı bir çok yazı ve makale yazılması.
  • Sitenizde yer alan düzensiz ve sizle alakası olmayan linklerin tespiti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir