Web Yazılımı Nedir ?

Son yıllarda internetin kullanımı, yayılması çok ciddi bir şekilde artış göstermiştir. Bu artış beraberinde yazılım, programlama dünyasının da önemi artmaktadır. Yazılım tasarımdan farklı olarak arkaplanda yapıldığı için günyüzüne pek çıkmamıştır. Buda insanlar arasında merak etmeye neden olabilir. Gezindiğiniz bir sitede kullandığınız bir butonu sitenin arka planında nasıl çalıştığını merak edebilirsiniz, haydi gelin bir web siteyi oluşturan en önemli iki kısmı inceleyelim.

Girdiğiniz sitede sitenin temasının, arayüzünün, menülerinin, logosunun ve içeriklerinin bulunduğu kısım ziyaretçilerin gördüğü kısımdır. Ama sitenin araksında bulunan ve siteye gelen ziyaretçinin görüp üzerinde değişiklik yapamadığı bir kısım vardır. Bu kısımda devreye web yazılım girmektedir. Haydi birkaç web yazılım dillerini inceleyelim.

HTML (HYPERTEXT MARKUP LANGUAGE):  Bir programlama dili olmayan HTML girdiğimiz sitelerin oluşturulmasında kullanılır. Bir çok arama motoru HTML kodlarını işleyerek bu kodları bir web sitesine dönüştürür. HTML’i bilgisayarınızda kullanmak için herhangi bir editör, bir program gerekmez.  Yazılan kodları kaydetmek için html, xhtml ve htm uzantıları kullanmalasınız.

CSS (CASCADİNG STYLE SHEETS):  Sitenize görsellik katmaya yarayan bir tasarım dilidir. Web sitenizde bulunan form, buton, arkaplan fotoğrafları vb. gibi tasarım öğelerinin renklerini, boyutlarını, konumlarını vb. özelliklerini düzenlememize yardımcı olur.

ASP (ACRTIVE SERVER PAGES):  Türkçesi aktif sunucu sayfası olan ASP bir Microsoft yazılımıdır. Amacı HTML ile aynıdır. İçerisine yazılan HTML ve scriptleri birkaç ASP kodu ile sunucu tarafından derlenerek çalıştırılır hale getirir. ASP dili sayesinde, sitenize bir veritabanını çekip veri tabanında bulunan veriler üzerinde çeşitli değişikler yapabilirsiniz.

PHP (HYPERTEXT PREPROCESSOR):  PHP web tabanlı bir dildir. Dünya üzerinde çok popüler bir dildir. Bunun sebebi ise diğer web tabanlı dillere göre bir çok avantaj sahibi olmasıdır. Sitenizde bulunan yazılara dinamiklik katmak için ideal bir seçim olan PHP çoğunlukla MYSQL veritabanı ile beraber tercih edilmektedir.

JAVASCRIPT:  Netscapes firması tarafından geliştirilen bir script dilidir. Bu dil sayesinde sitemizi daha dinamik ve etkileşimli bir hale getirebiliriz. Kelime olarak javascript javaya benzese de aralarında baya bir fark vardır. Çoğunlukla web yazılımı aşamasında kullanılsa da oyun yapımı ve sunucu taraflı kullanımı da vardır. Bu yönden çok yönlü bir dildir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir